Literáti na trati V

23. září 2018 v 12:13 | František Tylšar a spol. |  Knihy

Literáti na trati V


ISBN:
978-80-7608-002-7 (Poezie)
978-80-7608-003-4 (Próza)

Nakladatelství EPIKA

Žánr: Antologie

Počet stran: 200 (Poezie) a 342 (Próza)
Kvalitní pevná šitá vazba s lacetkou

CENA: 300,- Kč (Próza), 250,- Kč (Poezie)

Knihu si můžete objednat:
- e mailem na adrese: profandu@seznam.cz
- telefonicky na čísle 776 58 2331
....

Po obdržení objednávky vám ji pošlu i s podepsaným věnováním (pokud napíšete, pro kohoje kniha určena) autora v nejbližším možném termínu...

A o čem knihy jsou?

Další díl železniční antologie LITERÁTI NA TRATI má podtitul Poezie (Próza) mezi staničníky. Společná kniha čtyřiceti osmi autorů (Poezie) a 61 autorů (Prózy) je součástí projektu literární skupiny FISAIC. Vzhledem k jejich narůstajícímu počtu byly letos poezie a próza vydány jako samostatné svazky.

Staničník je tajemné slovo s vůní dálek. Definice Návěstního předpisu říká, že staničník je nepřenosné návěstidlo, které návěstí kilometrickou polohu místa na trati. Pro železničáře je to tedy návěstidlo, a dlužno říci, že jedno z nejstarších a nejrozšířenějších. Již v dobách parního provozu lemovaly kamenné staničníky traťové úseky celého světa. Mnohé z nich přežily století a zdobí železniční tratě i ve dnešní době. Potkat je můžete na lokálkách, ale i na koridorech, kde doplňují novější "kolegy" - staničníky, tvořené obdélníkovou deskou z odrazového materiálu. Ty už neoznačují pouze kilometrickou polohu místa na trati, ale ve žluté variantě upozorní strojvedoucího, že se blíží přejezd se světelným zabezpečovacím zařízením nebo dvěma oranžovými pruhy na to, že se vlak nachází v úseku, ve kterém musí být použito překlenutí záchranné brzdy, pokud je souprava tímto zařízením vybavena. Prostě ani dnes neztrácejí na svém významu. Spíše naopak...

Za ta léta, co věrně slouží, zažily staničníky mnoho poetických příběhů. Kdyby je uměly vyprávět, bylo by to jistě na několik knih. A tyto mezi ně po právu náleží. Knihy obsahují celkem přes 500 stránek poezie a prózy odpočítávané hektometry staničních i traťových kolejí. Poezie a prózy vonící dálkami cest a cestování.

A věřte, že to zdaleka není všechno. Tyto dvě knihy nejsou poslední, protože pramen železničních příběhů je nevyčerpatelný. Každý den přináší nové, na které se můžeme těšit zase příště.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama